Víte, jak funguje ultrazvukový plašič kun?
Pokud jste slyšeli, jaké škody dokážou kuny udělat v podkroví, nebo pod kapotou, budete nejspíš chtít vědět, jak předejít jejich zabydlení, nebo je přesvědčit, aby odešli jinam. Tím řešením může být právě ultrazvukový plašič kun!
Co jsou plašiče
Plašiče, neboli odpuzovače vysílají nepřetržitý vysoký ultrazvukový kmitočet, který je pro lidi neslyšitelný. Kmitočty jsou nastavené tak, aby zvířata o velikosti kuny rušili, ale neubližovali. Jsou tedy přednostně vhodné jako prevence.
Elektronické odpuzovače se prodávají v několika variantách, které jsou přizpůsobené pro místo, kde jej chcete nainstalovat. Odpuzovač na kuny do auta je například přizpůsobený tomu, že funguje samostatně bez připojení na autobaterii až po dobu dvou let.
Pokud máte zájem chránit před škodnou venkovního prostředí, například výběh pro slepice, nebo králíkárnu, je třeba přitvrdit. Vajíčka, nebo novorození králíci jsou pro kuny snadnou kořistí a když najdou příjem potravy, je těžké se jich zbavit. Venkovní ultrazvukové plašiče kun mohou být opatřeny pohybovým senzorem, který při zaznamenání pohybu spustí opakované světelné signály pomocí LED světel. Je třeba je nainstalovat do výšky asi půl metru nad zemí a směrovat čidlo do oblasti, ze které očekáváme škůdce.
Co ovlivňuje účinnost plašiče kun
Ultrazvukové odpuzovače na kuny jsou vhodnou prevencí, i řešením. Kuny nebudou chtít navštívit opět místo, které vydává pro ně nepříjemný zvyk, případně světlo a radši se vydají na lov jinam. Je důležité plašič kombinovat s úklidem výkalů a zbytků jídla, sprejových biocidních odpuzovačů na kuny a případně i klecovými pastmi.
Může ale nastat situace, že kuna má v okolí, nebo přímo u vás mladé. Bude si teda snažit udržet místo, i když je nepříjemné. Můžete se poradit s místní odchytovou službou, jak pokračovat v případě mladých a matky. Na našem území je celoročně chráněná s výjimkou zimních měsíců, ale hrozí, že se matka-kuna vrátí a bude se mstít , případně její partner. Proto doporučujeme najít humánní řešení.